KAKO PRIPREMITI AUTOMOBIL ZA JESEN?


Saveti Jesen

Jesen je jedno od najštetnijih godišnjih doba za automobil. Nagle promene temperature, česte kiše, blato i bare na putevima – sve ovo zadaje dodatne probleme vozačima.

Stoga, nije na odmet da već sada detaljno proverite vaš automobil i blagovremeno ga pripremite za jesen. Najbolja stvar je što sve uglavnom možete odraditi sami, bez potrebe za odlaskom u servis.

 

Za početak zamenite brisače

Brisaci

Vetrobransko staklo uvek treba održavati čistim, prvenstveno iz sigurnosnih razloga. U suprotnom, u lošim jesenjim vremenskim uslovima zbog toga mogu nastati problemi.

Učestale kiše i bljuzgavica koja leti sa puta, po pravilu formiraju film blata na vetrobranskom staklu, sa kojim brisači možda neće moći da se nose. Stoga će jedan od najvažnijih zadataka u pripremi automobila za jesen biti provera brisača.

Brisači treba čvrsto da priležu uz staklo i da ne ostavljaju tragove prljavštine na površini nakon upotrebe. Najbolji rezultat je kada brisači isperu prljavštinu prvim zamahom.

Međutim, ako tragovi ostanu i nakon trećeg ili četvrtog ciklusa, metlice treba zameniti što je pre moguće. Važno je zapamtiti da se brisači menjaju samo u paru, jer bi vidljivost trebalo da bude ista po celoj površini stakla.

 

Proverite stanje limarije

Limarija

Pre početka jeseni preporučljivo je pažljivo proveriti stanje karoserije, jer bi se nakon tradicionalnih letnjih izleta van grada na njoj mogle pojaviti ogrebotine.

Vlaga trenutno prodire u ove slabe tačke, što zauzvrat dovodi do gubitka zaštitnih svojstava laka uslovljavajući koroziju. Ovo je posebno izraženo tokom jesenjeg vremena, kada zbog kiše vlaga traje i po nekoliko dana.

Manje ogrebotine možete uspešno rešiti i običnim poliranjem, dok je u slučaju ozbiljnije korozije najbolje obratiti se stručnom servisu.

 

 Farovi i svetla za maglu moraju biti ispravni

Far

Jesen je period kada dnevne svetlosti nema baš previše, a pojava magle je česta. U takvim uslovima svetlosni uređaji automobila moraju savršeno da rade kako bi obezbedili neophodnu sigurnost tokom vožnje.

Zbog toga je pre početka jeseni potrebno proveriti ispravnost svih svetlosnih uređaja, kao i ispravnost sijalica, uključujući i one ugrađene u svetla za maglu.

 

Napunite akumulator

Akumulator

Pre početka hladnog vremena i prvog mraza potrebno je napuniti ili zameniti akumulator.

Prosečno trajanje akumulatora je 4-5 godina, pa je nakon ovog perioda bolje redovno pratiti njegovo stanje. Da biste to uradili, izmerite napon sa isključenim motorom – ne bi trebalo da bude manji od 11,8-12,0 V. Nakon toga izmerite napon dok motor radi. Ako je napon manji od 13,5 V ili veći od 14 V, onda je to dobar razlog za razmišljanje o zameni.

Čak i ako je akumulator potpuno nov, morate redovno da brinete o njemu. Uklonite prljavštinu iz kućišta, pratite stanje priključaka, proverite kleme i sl..

 

Pregledajte kedere na vratima

Kederi

Vlaga može ući u unutrašnjost vozila kroz praznine i pukotine na gumenim zaptivkama. Rezultat će biti fleke na plafonu i sedištima, a miris vlage će se ukoreniti u kabini.

Ovo se ne odnosi samo na stare automobile. Čak ni u novim, ovi elementi ne moraju biti istrošeni, već jednostavno fizički oštećeni.

Vizuelni pregled je uglavnom dovoljan za proveru zaptivki. Ako elastične gumene trake nigde nisu pocepane ili deformisane, onda su u redu.

Uporniji vozači mogu i zaliti karoseriju vodom simulirajući veliki pljusak, pa nakon toga doneti konačnu odluku o eventualnoj zameni gumenih delova.

 

Testirajte sisteme hlađenja i grejanja

Klimatizacija

Prednosti klima uređaja po hladnom i vlažnom jesenjem vremenu nisu ništa manje nego po letnjim vrućinama. Osim što hladi unutrašnjost, klimatizacija sprečava i zamagljivanje prozora.

Sa druge strane, razlog provere motornog grejanja putničkog prostora je vrlo jasan. Ako ne radi kako treba, putovanje na jesenjim temperaturama neće biti baš prijatno.

Proverite i da li klapne za usmeravanje vazduha funkcionišu, vrlo je bitno.

 

Pripremite kabinu

Kabina

Ništa manje pažnje ne treba posvetiti ni unutrašnjosti automobila. Platnene patosnice bolje je zameniti gumenim.

Zbog visoke vlažnosti u jesen iz kabine bi trebalo ukloniti predmete koji dobro upijaju vlagu, kao što su jastuci, platneni ogrtači, prekrivači i sl.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *